• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı

Dil: english german arabic turkish    

   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, Sağlıklı Ve Genç Kalmanın Sırrını Paylaşıyor

Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, Sağlıklı Ve Genç Kalmanın Sırrını Paylaşıyor

  • 17 Mayıs 2023 Çarşamba 01:12

Günümüzde tüm dünyayı bir salgın hastalık gibi kasıp kavuran obezite, insülin direnci, şeker hastalığı, kalp-damar hastalıkları ve kanserlerin büyük çoğunluğu tamamen “modern” yaşam tarzımızdan kaynaklanmaktadır. Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu “Gençliğin Sırrı: Otofaji” kitabı’nda kronik hastalıklara karşı koruyan bu incelikleri kapsamlı bir şekilde anlatıyor.

“Gençliğin Sırrı: Otofaji” kitabı, aralıklı oruç uygulamasının sebep olduğu otofajinin detaylarına iniyor. Hayata yeniden güzel bir başlangıç yapmak isteyenler için, sağlıklı yaşamın faydalarını kolay ve açıklayıcı bir şekilde anlatırken; aynı zamanda, içinde yer alan örnek menüler ile yemek algısını tamamen değiştiriyor. 

Sağlıklı ve genç kalmanın püf noktalarını anlatan ve onu pratiğe dökebilme için kaleme alınan ‘Otofaji’, kitabı tüm kitapçılarda satışa sunulmuştur.


 


Prof.Dr. Yavuz Yörükoğlu Hakkında; 

1955 yılında Ankara’da doğdu. Babası ülkemizin ünlü bilim insanlarından Çocuk Psikiyatristi Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu’dur.  İlkokula ABD’de başlayan Yörükoğlu, ortaokul ve liseyi TED Ankara Koleji’nde bitirdi. Tıp tahsilini İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı ve 1979 yılında mezun oldu. Kalp-Damar Cerrahisi eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde aldı ve 1984 yılında KVC uzmanı oldu. 

Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1986 yılında British Councıl bursiyeri olarak 1 yıl boyunca Cambridge Üniversitesi, Papworth Hos- pital ve sonrasında 3 yıl süreyle Londra St.Thomas Hastanesi’nde çalışarak deneyim kazandı.  Yurda dönüşünde SSK Ankara Eğitim Hastanesi’nde başasistan ve şef muavini olarak görev aldı.  1994 yılında doçent oldu. 

1998 yılında SSK Etlik İhtisas Hastanesi’ne (kurucu) başhekim olarak atandı.  1999 yılında dünyanın en ünlü kalp cerrahisi merkezlerinden olan, ABD Alabama Üniversitesi (UAB) Tıp Fakültesi’nde 1 yıl boyunca misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.  Yurda dönüşünde bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu kadrosunda yer aldı.  2005 yılında profesör oldu.  2012 yılından sonra çeşitli özel kurumlarda çalıştı, 2017 yılından son- ra aktif cerrahi faaliyetlerine son verdi. Sağlıklı yaşam ve Anti-Aging konularına yöneldi. 

Halen kendi merkezinde kalp hastalıkları, kansız bypass (EECP tedavisi), obezite ve metabolik hastalıklar konusunda faaliyet göstermektedir.  Yörükoğlu,  kariyeri boyunca 4 binin üzerinde açık kalp ameliyatı yapmış, akademik faaliyetler sürdürmüştür. Yörükoğlu’nun ulusal ve uluslararası, 60’ın üzerinde yayınlanmış bilimsel makalesi vardır. 

45’ten Sonra, 30 Günde 10 Yıl ve Doktor Mutfakta isimli yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır. 

Yörükoğlu’nun aynı zamanda “5 Dakikada Sağlık” isimli, yaklaşık 800 bin abonesi bulunan çok başarılı bir YouTube video kanalı vardır. 

Evli ve 2 çocuk babasıdır.