• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı

Dil: english german arabic turkish    

   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
İnsan Hayatında Evlilik Kadar Önemli Bir Diğer Karar Meslek Seçimi

İnsan Hayatında Evlilik Kadar Önemli Bir Diğer Karar Meslek Seçimi

  • 19 Mart 2023 Pazar 20:32

Yaşamımız boyunca birçok önemli karar veririz. Ancak bu kararlardan en önemli ikisi evlilik ve meslek seçimi. Evlilik kararını ilerleyen yaşlarda alırken meslek seçimini gençliğimizin baharında veriyoruz. Peki kendimizi ne kadar iyi tanıyoruz ve üniversite tercihi ve beraberinde gelen meslek seçimini o yaşlarda ne kadar doğru şekilde yapıyoruz? Ayrıntılar haberimizde...

Kariyerleri hakkında karar alırken birçok öğrenci kendi karakterlerine uygun bölümler ve meslekler seçmek yerine o günlerde popüler olan meslekleri seçme eğilimindedir. Bunun yerine kişilik tipinizle gerçekten uyumlu bölümler seçmelisiniz. Örneğin açık havada zaman geçirmeyi ve fiziksel olarak aktif olmayı seven biri için mimarlık pek uygun olmayabilir çünkü mimarlık mesleğini icra ederken uzun süreler boyunca masa başında çalışmanız gerekebilir.


Kişilik tipinizle uyumlu bir meslek seçmeniz için en önemli neden mutlu bir yaşam sürmektir. İş hayatına atılmanızın ardından gününüzün büyük çoğunluğunu mesleğinize ve işinize ayırmanız gerekecek. Kişiliğinizle uyumlu bir meslek sahibi olmadığınızda hem işinizi yapmakta daha çok zorlanabilir, hem de işinizi keyifle yaptığınız bir şey olarak görmektense bir yük gibi görebilirsiniz. Böylesi bir durum şüphesiz kişisel yaşamınızda da mutsuzluğa, yorgunluğa, isteksizliğe yol açacaktır.


Bitest psikologları, ‘Yanlış Meslek Seçimi Sosyal Çevrenizi Olumsuz Etkileyebilir’ diyor. Kendinizi daha yakından tanıyabilmek ve keşfetmek için  ‘Enneagram Kişilik Sistemi’ temel alınarak geliştirilmiş bir kariyer testi olan *bitest*,  karakter özelliklerinizi, güçlü olduğunuz ya da zorluk yaşadığınız noktaları ve kişiliğiniz hakkındaki detayları görmenize yardımcı olacak bir platform.

https://kariyer.bitest.org/Kariyer/ adresini tıklayarak, KRY2023 kodunu girerek bu aya özel yüzde 30 indirim ile bitest’i deneyimleyebilirsiniz.