• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı

Dil: english german arabic turkish    

   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
Güney İtalya’nın Romantik Sahil Şeridi: Amalfi

Güney İtalya’nın Romantik Sahil Şeridi: Amalfi

  • 21 Eylül 2021 Salı 16:45

Avrupa'nın en popüler alternatif balayı destinasyonu haline gelen ve bir balayı çiftini pek çok konuda aynı anda tatmin edebilecek bir rota…

Seyahat İzlenimleri Yudum ŞAŞMAZ

İtalya deyince akla gelenler belli: Rönesans’ın beşiği Floransa, Aşk Çeşmesi ve İspanyol Merdiveleri ile ünlü başkent Roma, kanalları ve gondolları tüm romantiklerin fantezilerini süsleyen Venedik, tatilci fotoğraflarının tuhaf perspektif oyunlarına malzeme olan Pisa kulesi, modanın başkenti Milano, dünyanın en küçük devleti ve Papa’nın evi Vatikan, mafyası ile anılan Akdeniz’in en büyük adası Sicilya…

 

Ve pizza ve makarna ve dondurma ve zeytinyağı ve şarap ve lisanlarına el, kol ve mimikleri de dahil olan sıcak kanlı güzel insanlar…

Biz biraz daha az bilinenden bahsedeceğiz, Napoli’nin güneyinde Sorrento’dan, Salerno’ya dek uzanan muhteşem güney İtalya kıyılarından. 

Bir balayı çiftini pek çok konuda aynı anda tatmin edebilecek bir rota bu; kültür, tarih, doğa, gastronomi…  

Bir şehir olmasına rağmen tipik bir sahil kasabasını andıran Salerno yola çıkış noktamız. Castello di Arechi yani Arechi Kalesi,  yolculuğun kalanına dair aslında en önemli fikri edinmenizi sağlayacak. Uçsuz bucaksız Akdeniz, burada geçireceğiniz günler boyunca tüm gösterişine rağmen en yakın arkadaşınız olacak. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte, Bonadies Dağları’nın üstünde konuşlanan kalenin panoramik manzarası nefes kesiyor. VII. Yüzyıldan kalma kale, Roma ve Bizans döneminde önceden var olan surlarının üzerindeki eski duvarlar yükselterek değiştirilmiş.


Şehrin diğer önemli noktaları olan San Matteo Katedrali ve Minerva Bahçeleri’ni gördükten sonra, bir labirent gibi birbirine girmiş tipik dar şehir sokaklarında sevdiğin insanla el ele yürümek son derece romantik bir deneyim olacak. 

Salerno’ya bağlı Cava dei Tirreni’de bulunan Benedictine Manastırı, gerek yemyeşil bir ormanın ortasında olması gerekse içinde hali hazırda yaşayan keşişler ile oldukça ilgi çekici. Zengin arşivi 8. yüzyıla kadar dayanan manastırın bugünkü yerleşkesi olan üst bölümünü daha sonra da aslında ilk yapı olan ve altında kalan bölümünü görmelisiniz, eski Gotik dehlizler hala korunuyor. 

Cava dei Tirreni ve Borgo Scacciaventi sokaklarını da keyifle adımladıktan sonra porselen dükkanları ile ünlü küçük bir kasaba olan Vietri sul Mare’ye geçebilirsiniz. Buraların insanlarının yüzünden gülümseme eksik olmuyor.

Amalfi sahili boyunca en uzun plaj şeridi Maiori’de limoncello yapımına şahit olabilir, Minori’de karnınızı birbirinden güzel İtalyan yemekleri ile doyurabilirsiniz. Minori’de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri olan Villa Marittima Romana ise ilk olarak 1936 yılında ve 2. Dünya Savaşı'ndan sonra yeniden keşfedilmiş antik bir Roma üst sınıf evi.

Kıyı şeridine ismini veren Amalfi, uzun süre kalkmadan yerli halkı gündelik koşuşturmacası içinde izlemek isteyeceğiniz kafeler, herkesin çıkmayı göze alamayacağı uzunlukta merdivenleri ile devasa bir Katedral ve bir çeşmeden oluşan meydanıyla küçük ve sevimli bir kasaba. Ara sokaklarındaki dükkanların cazibesine kapılmamak mümkün değil. Limondan yapılabilecek ne varsa bulabilirsiniz bu sokaklarda ve tabii yerel şaraplar, makarnalar ve hediyelik eşyalar.


Manzaralı kasaba Ravello, Amalfi’ye yaklaşık 20 dakikalık mesafede. Popülerliğine rağmen ulaşım için kullanılan yolu genişletmemeyi tercih ettikleri için bu virajlarla dolu yolun bir kısmı dönüşümlü olarak tek yön kullanılıyor. Deniz seviyesinden oldukça yüksekte kurulmuş olan Ravello’nun manzarası nefes kesici. Gezilmesi gereken en önemli iki yer Villa Rufolo ve Villa Cimbrone. Özellikle de Villa Cimbrone! İnanılmaz büyüklükteki bahçesi sayesinde botanik bir ziyafet çektikten sonra, manzarası da sofraya konan en sevdiğiniz tatlı gibi, korkutucu güzellikte!

Ve ismini denizler, depremler ve atlar tanrısı Poseidon’dan alan, dik kayaların üstünden Akdeniz’e inen muhteşem kasaba: Positano. Sadece görülmesi yetmez, kısa da olsa yaşanması gereken bir yer ve Avrupalıların balayı listesinin başında geliyor.