• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
Mutlu evlilik DNA'ya Bağlı

Mutlu evlilik DNA'ya Bağlı

  • 21 Şubat 2021 Pazar 03:24

Bilim insanları oksitosin hormonları reseptörlerini etkileyen bir gen varyantının mutlu evlilikle bağlantılı olduğunu buldu.

Yale Üniversitesi'nden araştırmacılar, bazı insanlarda bulunan bir genin başarılı ilişkilerle bağlantılı olduğunu keşfetti. 

Uzun süreli ilişkilerin fiziksel çekim, ortak ilgi alanları ve ortak değerlerin bir karışımı olduğu düşünülürken, bilim insanları mutlu evlilikte genetik rolün önemine de dikkat çekti.

200’e yakın evli çiftin incelendiği araştırmaya göre, insanların evlilik memnuniyetlerinin kabaca yüzde 4’ü bu genin varlığına bağlanabilir. Bilim insanlarının tanımladığı yeni gen varyasyonu “aşk hormonu” diye de anılan, anneyle bebek arasında bağ kurulmasında ve toplumsal ilişkilerde rol oynadığı bilinen oksitosin hormonu reseptöründe bulunuyor.


GG genotipi diye adlandırılan bu gen varyasyonuna sahip kişiler daha fazla empati, sosyallik ve duygusal istikrar gösteriyor. Mutlu ve başarılı bir evliliğe katkıda bulunabilecek özellikler göz önüne alındığında, bu DNA diziliminin mutlu eşlerde sıklıkla rastlanması belki de şaşırtıcı değil.

37-90 yaş arası çiftleri inceleyen araştırmada her katılımcı, evliliklerindeki güven ve memnuniyet duygularıyla ilgili bir anket doldurdu. Ardından bu çiftlerden alınan tükürük örnekleriyle bu kişilerde ilgili genlerin var olup olmadığı test edildi.

PLOS ONE adlı hakemli bilim dergisinde yayımlanan araştırma, GG genotipi ve başarılı evlilik arasında ilk kez bir bağlantı ortaya koydu. Araştırmanın ardındaki bilim insanları bu genin etkilerini daha geniş bir grup insan üzerinde incelemeyi planladıklarını belirtmişti. 

Araştırmanın lideri, Yale Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Joan Monin şunları söyledi:

“Bu araştırma şunu gösteriyor ki yakın ilişkilerimizde nasıl hissettiğimiz, yalnızca partnerlerimizle zaman içindeki ortak deneyimlerimizden etkilenmiyor. İnsanlar evlilikte hem kendilerinin hem de eşlerinin genetik yatkınlıklarının etkisi altında da kalıyor"


Bilim insanları evli çiftler üzerinde yapılan incelemelerini sürdürdüler.  Saygın bilim dergisi Nature Scientific Reports'ta yayımlanan araştırmada, başka araştırmalarda verileri toplanan 142 yeni evli çiftin verileri incelendi. Katılımcıların DNA'sı evlendikten üç ay sonra toplanmış ve bu kişiler üç yıl boyunca 4 ayda bir ankete katılmıştı. Verileri analiz eden bilim insanları, CD38 geninde meydana gelen CC varyasyonuna sahip kişilerin, evliliklerinden daha memnun olduğunu keşfetti. Bu kişilerin daha başarılı ilişkiler kurmayı sağladığı düşünülen güvenduyma ve bağışlama özelliklerinin daha iyi olduğu da ortaya çıktı.

EurekAlert'ün aktardığına göre, araştırma makalesinde "CC bireyleri, partnerlerine daha minnettardı, daha fazla güveniyordu, daha bağışlayıcıydı ve evliliklerinden AC/AA (varyasyonu) bireylerine göre daha memnundu" ifadeleri yer aldı.

Araştırma, CC varyasyonuyla evlilik memnuniyeti arasındaki bağlantıya işaret etse de Makhanova, bu durumun söz konusu varyasyona sahip olmayan kişilerin ilişkilerde başarısız olacağı anlamına gelmediğini söyledi:

CC genotipine sahip olmayan kişiler probleme mahkum değil. Sadece bu konularda sorun yaşama ihtimalleri daha yüksek ve dolayısıyla biraz daha çalışmak zorunda.

Genetik olarak avantajlı olmak harika olurdu ancak "DNA" dizilimimizde yok diye mutsuzluk kaderimiz diye de düşünemeyiz. Bu bahse önemli bir katkı sağlayacak geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz ömrünü eğitime adamış gerçek bir hayat öğretmeni psikolog ve yazar

Doğan Cüceloğlu'nun 'Evlenmeden Önce' kitabından bir alıntıyla bitirelim haberimizi. Doğan Cüceloğlu'nu sevgi ve rahmetle anıyoruz. 


Evlilik, bir çiçekçi dükkânı gibi farklı olanaklar sunar; çiçeklerden nasıl bir buket yaratacağınız size kalmış… Bir kadının ve erkeğin iki farklı öyküsü evlilikte bir araya gelir. Evlenmeden önce aralarındaki ilişkiyi önemseyen, üstüne konuşan, sohbet eden, zaman ve emek veren çiftler, evliliklerinde kendi farklı öykülerinden ‘bizim öykümüz’ dedikleri yeni bir öykü oluşturmayı başarırlar.
 Evlendiğinizde, hayatının en önemli, en güçlü tanığını seçmiş olursunuz. Bunun bilincinde olmak, önemli bir olgunluk adımıdır. Evlilik öncesinde, müstakbel eşinizle paylaştığınız değerlerin farkında olmak önceliğiniz olmalıdır. Birlikte, ‘birbirinizi yaşamak’ için evleniyorsunuz ve bu evlilikte ikiniz de kendiniz olarak var olmayı yani BİZ olmayı önemsiyorsanız, değerlerinizin uyum içinde olması gerekir.
 Evlilik yolculuğuna başlarken biricik sermayeniz olan sevgi, küçülüp yok olabilecek ya da büyüyüp gelişebilecek bir şey. Evet, o hem çok kudretli hem de bir o kadar zarif ve kırılgan. Kurduğunuz ilişkiler ve üstlendiğiniz rollerin farkında olarak onu hakkıyla yaşamanız, yaşatmanız gerekiyor.