• Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Seçkin Gelinlerin Bulusma Noktası
Evliliğin İlk Yılında En Çok Kavga Çıkan 7 Konu

Evliliğin İlk Yılında En Çok Kavga Çıkan 7 Konu


Terapistler, yeni evlilerin sıklıkla yaşadığı tartışma konularını sıralıyor…

COVER PHOTO CREDIT STÉPHANE LE LUDEC

Evlendikten sonra sonsuza dek mutlu yaşayacağını düşünebilirsin ama hiç kavga etmeyeceğinizi düşünmek pek de gerçekçi değil. 

İki farklı hayatı birleştirdiğinizde ortaya çıkan değişikliklerin birçoğu, aile dinamiğinden maddi ayrıntılara kadar, suları dalgalandırabilir. 

“Neredeyse her insan bir gün harika bir eş olacağını düşünüyor, fakat yüzükler takıldıktan ve düğün pastası bayatladıktan sonra evliliğin sanıldığı kadar kolay olmadığı fark ediliyor” diyor Evlilik ve Aile Terapisti Becky Whetstone. “Aileler, dostluklar, eşyalar ve paranın paylaşımı küçük tuzaklarla doludur.”

İşte ilişki terapistlerine göre yeni evli çiftlerin ilk yılında yaşadığı ortak tartışmalar ve bunların çözüm yolları:

1. “Seks hayatımıza ne oldu?” 
İlişkinizin ilk günlerinde paylaştığınız cinsel kimyanın sonsuza dek süreceğini sanmanız kolaydır. Ama işin gerçeği, birçok çift, evliliğin ilk yılında cinsel yaşamlarında bir düşüş yaşar diyor erkeklere danışmanlık konusunda uzmanlaşmış bir terapist olan Kurt Smith. “Düğünden sonra cinsel tutkunun ölmesi ve bir ya da her iki partnerin da cinsel yaşamlarından mutsuz olmaları nadir değildir. Böyle çiftler için her bireyin ayrı ayrı arzularını inceliyoruz. Sadece yapıcı bir diyaloğa başlamak bile bu konuda çok büyük bir adım.”

Azalan bir cinsel yaşam çift arasında fiziksel ve duygusal bir mesafe yaratabilir, özellikle de bir taraf sürekli ret ediliyor ve diğeri de onun cinsel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için utanıyorsa…

Seks hayatınızda bir düşüş olduğunu fark ettiysen, endişelenme, bu yeni çiftler arasında oldukça yaygın bir durum. Ama Seks Terapisti Kimberly Resnick Anderson’a göre, bu değişiklikler hakkında bir an önce konuşmaya başlamalısınız. “Çiftler sessizlik içinde gizlenir. Hiç seks yapmamanın acı duygularla ve suçluluk veya öfke gibi öngörülemeyen duygularla baş etmekten daha kolay olduğuna karar verirler. Sorun büyümeden önce müdahale etmek çok önemlidir.”

2. “Ne zaman bir bebek sahibi olacağız?” 
Aslında zaten evlenmeden önce bir çocuk isteyip istemediğiniz konusunda aynı sayfada olmalısınız. Ancak bir aile kurmaya nasıl ve ne zaman başlayacağınızla ilgili kesin detayları belirlememiş olabilirsiniz. “İlk çocuğunun ne zaman olacağı, kaç çocuğunun olacağı veya aralarında kaç yaş olacağı… Çocuk sahibi olma konusunun pek çok alt başlığı olabilir” diyor Smith. “Taraflardan birinin ‘biyolojik saat’ine dair endişesi olabilir; diğeri ise bir aile olmadan önce bir çift olarak hayattan zevk almak ister veya ilk önce ulaşmak istediği kariyer veya finansal hedefleri vardır. ”

Bir düğünü planlama ve kutlama deneyiminin, çocuk sahibi olmak ya da ev satın almak gibi büyük kararlar için ortaklardan birinin veya her ikisinin tercih ettiği zamanı konuşmayı ertelemesine sebep olabileceğinin altını çiziyor Evlilik ve Aile Terapisti Spencer Northey. “Düğün telaşı çiftlerden birini bu konulardan tamamen uzaklaştırabilir, halbuki eşi arkadaş ve aileyle konuştuktan sonra işleri hızlandırmak isteyebilir. Planlarınızda herhangi bir değişiklik yapmadan önce, düğünden sonra birbirinize biraz zaman ayırıp, bir süre sadece birlikte yaşamak önemlidir.”

3. “Daha belirgin sınırlara ihtiyacımız var” 
Evinize çok sık gelen arkadaşlardan ailenizle konuşmadan evliliğinizde büyük bir adım atmaya karar verememeye kadar, sevdiklerinizle sağlıksız sınırlar evliliğinizi zorlayabilir.

“Genç evliliklerdeki en büyük sorunlardan biri bedenlerin büyümesine rağmen duygusal olarak yetişkinliğe tam olarak geçememektir” diyor Whetstone. “Ancak yetişkinler, aile ve arkadaşlarla arasına sağlam sınırlar koyabilirler. Öncelikleri eşleri ve evlilikleri olur. Sıklıkla şahit olduğumuz tartışmalardaki en büyük sorunlardan biri, taraflardan birinin eşinin ihtiyaçlarından önce aile veya arkadaşlarınınkine önem vermesidir. “

Evlendikten sonra arkadaşların ve akrabalarınla yakın ilişkileri sürdürmek önemli olsa da düzenli olarak onlara öncelik vermen ilişkinde kaçınılmaz olarak uyumsuzluğa neden olacaktır.

“Günlük olarak eşinizin istek ve ihtiyaçlarına özen göstermelisiniz ve onun da aynı şeyi yapması gerekir” diyor Whetstone, “Arkadaşlık ve aile sınırları söz konusu olduğunda, tarafları her şey ve herkesten önce birbirlerine önem vermeye yönlendiririz.”

4. “Arkanı toplamaktan bıktım!”
Çamaşırları katlamak, mutfağı temizlemek, akşam yemeği hazırlamak ve bulaşıkları yıkamak gibi ortak sorumlulukların sağlıklı bir şekilde paylaşılması, yeni evlilerde her iki taraf için de zor kararlar olabilir ancak ilişkinin sağlığı için şarttır. 

2016’da yapılan bir araştırmaya göre, evli ABD'li yetişkinlerin % 56'sının ev işlerini paylaşmanın başarılı bir evlilik için ‘çok önemli’ olduğunu düşündüğü ortaya çıktı. Yük bir tarafın omuzlarına daha çok yüklendiğinde, kızgınlık artabilir ve öfke patlamaları ve tartışmalara yol açabilir.

Normlara göre, kadının ev işlerinde hala yükün çoğunu üstlendiği ama bunun mutlaka böyle olması gerekmediğini söylüyor Smith. “Kirli çoraplarını ya da ıslak havlularını ortada bırakan her zaman erkek olmayabilir ve toplayan da kadın. Düzenli olarak erkeklerden de karılarının temizlik standartları ile ilgili şikayetler alıyorum. Çözüm olarak, hep birlikte temizlik standartlarını tartışır, belirler ve her iki tarafın da buna uymasını bekleriz.”

5. “Tatilde ne yapacağız?” 
Yeni evli bir çift olarak, ilk senenizde tatilleri oradan oraya gezerek ve herkesi memnun etmeye çalışarak geçirmek büyük bir sorun yaratabilir. Her iki taraf da bu özel günleri ailesi ile geçirmek, gelenek haline gelmiş rutini bozmamak isteyebilir ama sonuçta bazı fedakarlıkların yapılması gerekiyor. Ve akrabalarınızın hayal kırıklığını ya da incinmiş duygularını telafi etmeye çalışmak her şeyi daha stresli hale getirir. 

“Çoğunlukla, çiftler, kendilerini seçmeleri için lobi yapan aileleri tarafından suçlanır ve baskılanır” diyor Whetstone. Peki konuya dair önerisi ne? “Onlara, evlenerek kendi ailelerini yarattıklarını ve bireysel ailelerinin ne istediğine dair düşüncelerin ikinci plana düştüğünü söylüyorum. Eğer iki taraf da kendi ailelerinin yanında olmak isterse bunu dönüşümlü yapabileceklerini ya da evde kalıp kendi aile geleneklerini yaratmaya başlayabileceklerini belirtiyorum.”

6. “Ne gidecek ne kalacak?” 
Evlenmeden önce birlikte yaşıyor olsanız bile, sonrasında bazı yeni organizasyonlar yapmanız gerekir. Belki de ev tadilatlarına başlıyor, bir odayı yeniden dekore ediyor ya da sadece birbirinizin eşyaları için yer açıyor olabilirsiniz.  Ne olursa olsun, çalışan bir ev sistemi oluşturmak, bazı sancılara gebedir.

“İyi geçinmekle gurur duyan birçok çift, mobilya ve dekorasyon konusunda bu kadar sinirlenerek kendilerini bile şaşırtabilir” diyor Northey. 

Northey, seanslarında, birlikte mutlu bir ev inşa etmeleri için daha derin hedefler belirlemeleri için çiftleri teşvik ediyor. “Çiftleri estetik ve işlevsellik tartışmasının ötesine geçmeye teşvik ediyorum, vizyonlarının ve belirli öğelere bağlı kalmanın onlar için ne anlama geldiğini konuşuyorum. Saklamanız gereken bu eşyayla ilgili özel olan nedir? Evinizde ikiniz için de yeterince alan var mı? Her kişi duyulduğunu ve değerlendirildiğini hissettiğinde, ortak paydada buluşmaları daha kolay olacaktır.”

7. “Parayla aran iyi değil” 
Para mevzu, çiftler için popüler bir sorundur, özellikle de kazançlarını birleştirmeye yeni başlayanlar ve bir ev satın almayı veya bir aile kurmayı düşünen yeni evli çiftler için. 

“Sevgiliyken, hatta birlikte yaşarken bile, maddi olarak birbirinize tamamen açık olmak zorunda değildiniz ama evlendikten sonra taraflar eşinin sahip olduğu borç miktarı gibi şeyler hakkındaki gerçeği keşfeder veya kendi aleyhine olan para alışkanlıkları hakkında bilgi edinir” diyor Smith. 

Para meseleleri pratik kaygılar gibi görünebilir ancak bağlantılı çoğu duygusal yükü de beraberinde getirir ve bu da tartışma yaratır.

Smith, danışanlarına konuya dair “ Yeni finansal hayatlarını nasıl yürüteceğinize karar vermeden önce birbirinize bu konularda da dürüst ve şeffaf olmayı becermelisiniz” diye tavsiyede bulunuyor.