• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
Düğün Öncesi Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

Düğün Öncesi Fazla Kilolarınızdan Kurtulun!

  • 03 Mart 2021 Çarşamba 17:36

İşte büyük gün öncesi fazla kilolarınızdan kurtulmak, hem sağlıklı hem de enerjik görünmek için 10 ipucu...

Büyük gün yaklaşıyor ve siz muhteşem gelinliğinizle bir peri kızı gibi görünmek istiyorsunuz. Çok haklısınız, yıllarıdır bu günü bekliyorsunuz ve o gün bütün gözler sizin üzerinizde olacak…Bir ömür boyu saklayacağınız birbirinden muhteşem fotoğraflarınız için objektiflere en içten gülümsemenizle poz vereceksiniz. 


Bu özel gününüzde mükemmel görünmenizin bir yolu da fazla kilolarınızdan kurtulmak. Ancak çok kısa sürede mükemmel ölçülere sahip olma isteğiniz sizi kısa sürede hızlı kilo verme diyetlerine, kilo verdirme haplarına ya da aşırı egzersizlere yönlendirebilir. Unutmayın; bu yöntemlerden bazıları kısa süreli etkili gibi görünse de genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Hızlı kilo kaybına yol açacak şok diyetler bağışıklık sistemimize zarar verir. Sağlıklı kilo kaybı, zinde ve enerjik kalmak ise özel gününüze hazırlanırken en önemli kural olmalı. İşte size düğün gününüzde mükemmel görünmenizi sağlayacak 10 ipucu:

 

1. Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltı ederek başlayan günde daha zinde, daha mutlu ve daha enerjik olursunuz. Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayın. Ekmekleriniz tam buğday, çavdar veya kepekli, peyniriniz az yağlı, yumurta, ceviz, badem gibi proteinlerle desteklenmiş ve en önemlisi çiğ sebzelerden oluşan bir menünüz olsun. Sağlıklı bir kahvaltıyla başladığınız günün sonunda, uykuda dahi  metabolizmanız harekete geçecektir. 


2.  Yediklerinizi Takip Edin

Gün içinde yediklerinizi takip etme alışkanlığı edinin. Aşırı yağlı, tuzlu,asitli ve çok şekerli gıdalardan uzak durun. Kafein içeren çay, kahve gibi içecekleri azaltın. Porsiyonlarınızı biraz daha küçültün ve yediğiniz şeyleri kalorisiyle birlikte not ederek aşmamaya özen gösterin. 


3.  Uykunuzu Alın

Yoğun bir koşuşturma içindesiniz ve zihniniz çok meşgul. Herşeye rağmen uyku düzeninizi bozmayın. Günün yorgunluğunu yatmadan önce bir yeşil çay, ılık süt veya ılık bir duşla üzerinizden atın ve aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya özen gösterin. 


4. Su İçin

'Ben çok çay içiyorum, su ihtiyacımı karşılıyordur!' demeyin. Bu en büyük yanılgıdır. Yetişkin bir bireyin günde ortalama 2-3 litre sıvı tüketmeye ihtiyacı vardır ve bunun %60-70'inin su olarak tüketilmesi gerekir. İçilen çayları, kahveleri bir kenara bırakın; günde ortalama 8-10 bardak su içmeye gayret edin. Yanınızda her zaman, alışverişe çıkarken,arabanızda vb mutlaka su şişesi bulundurun.


5. Egzersiz Yapın

Ciddi koşuşturma içindesiniz, çok yoruluyorsunuz ama unutmayın! Egzersiz kilo vermenin önemli bir parçasını oluşturur. Daha fazla kalori yakmak için yürüyüş yapın ve öncekinden daha fazla egzersiz yapmaya gayret gösterin. 


6. Sağlıklı Atıştırmalıklar Tercih Edin

Sağlıklı atıştırmalıklar özellikle yoğun koşuşturma temponuzda en büyük kurtarıcınız olacaktır. Kuru meyve, badem, fındık, ceviz, grisini, süt gibi sağlıklı atıştırmalıklarınızı her zaman yanınızda bulundurun. Gün içinde öğün aralarında da bu atıştırmalıkları tüketmeye özen gösterin. 


7. Stresinizi Yönetin 

Gelinlik, damatlık, davetiye, düğün pastası, davetli listesi….Uzayıp giden bir listeniz var ve her an herşey planladığınız gibi gitmeyebilir. Bu hayatınızın en büyük organizasyonu ve sizin planlamanız gerekiyor. Öncelikle sakin olun. Yapılacaklar listenizi gözden geçirirken yaptıklarınıza da odaklanın ve kısa zamanda ne kadar çok iş başardığınızı düşünün. Gün içerisinde bir dakikalık nefes egzersizi yapmak veya duşta birkaç dakika daha fazla kalmak gibi küçük rahatlama teknikleri gününüzü olumlu yönde etkileyecektir.


8. Yardım İsteyin

Herşeyi tek başınıza yapamazsınız. Önce müstakbel eşinizden, ailenizden, arkadaşlarınızdan ve yakınlarınızdan yardım isteyin.Sizin bu koşuşturmada aklınıza gelmeyen ve gözden kaçırdığınız bir detayı dışarıdan biri daha kolay görebilir ya da hiç ummadığınız biri çok zorlandığınız bir konuda size destek olabilir. O nedenle her konuda yakınlarınızdan yardım istemekten çekinmeyin. 


9. Bir Hafta Öncesinde Bazı Gıdalardan Uzak Durun

Düğün öncesindeki özellikle son 1 hafta gaz ve şişkinlik yapıcı özellikteki besinlerin tüketiminden kaçının. Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, lahana, pırasa, turp gibi sebzeler; erik, çilek gibi meyveler; kuru fasulye, nohut, bezelye, mercimek, barbunya gibi kuru baklagilleri mümkün olduğu kadar son 1 hafta tüketmeyin. Tuz ve tuzlu besinlerin (konserveler, salamura besinler, tuzlama yöntemiyle yapılmış besinler, turşu, şalgam suyu, vb.) tüketimini azaltarak ödem riskini azaltın.Özellikle kereviz, hindiba, zencefil karışımı sebze suyu ödeminizi atmanıza yardımcı olacaktır.


10. Hedeflerinizi Hatırlayın

Öğünlerinizi kontrol altında tutarken ve egzersizlerinizi artırırken en önemli motivasyonunuz hedefleriniz olsun. Yapacağınız şeyleri yapmadan önce hedefinizle uyuşup uyuşmadığını kontrol edin, değilse yapmayın. Evet zaman alacak ve kolay olmayacak ama unutmayın! O özel günü her hatırladığınızda, fotoğraflarınızı evinizin duvarına astığınızda, bu zorlu süreci geçirdiğiniz için kendinizle gurur duyacaksınız.