• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
2021'in Düğün Trendleri!

2021'in Düğün Trendleri!

  • 03 Mayıs 2021 Pazartesi 16:00

'Kontrollü normalleşme' dönemiyle birlikte ülkemizde düğün ve nikah törenleri de başladı. Peki, dünyada düğün trendlerinde neler değişti? Ülkemizde çiftlerin bu önemli güne dair tercihleri neler olabilir? Pandemiyle değişen düğün trendlerini sizin için derledik...

Koronavirüs salgınında çiftler büyük günün tarihini ve tüm hazırlıklarını ertelemek ya da açık havaya alarak daha kısıtlı konuk sayısıyla gerçekleştirmek zorunda kaldı.  Şu an içinde bulunduğumuz 'kontrollü normalleşme' adı verilen süreçte ise nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerimizde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabiliyor. Yeni sisteme göre, 25-35 yaş arası, üniversite mezunu kişilerden seçilecek gizli davetliler düğünleri denetleyebilecek. Gelin ile damat adayı gibi görünecek çiftler salonu gezip, hizmetler hakkında bilgi alacak, bir düğüne misafir gibi de katılabilecek. 


Peki bu 'kontrollü normalleşme' ile başlayan yeni düzen düğün organizasyonlarını nasıl etkileyecek? 2021 yılında dünyada neler değişti? Ülkemizde çiftlerin bu önemli güne dair tercihleri neler olabilir? 2021’in düğün trendlerini sizler için derledik...

Trend 1: Butik düğünler


Bu yılın en önemli düğün trendi ‘samimi’ diğer bir deyişle ‘butik’ düğünler. En fazla 50 kişinin davet edileceği bu düğünler, çiftlerin en yakın oldukları kişiler ile kaliteli zaman geçirmelerine imkan sunuyor. Ayrıca 2020 düğünlerinin 2021'e ertelenmesi nedeniyle de hafta içi düğünlerinin artması, nikah törenleri  için farklı konseptlerde düğün mekanlarının tercih edilmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda daha korunaklı, samimi ve ekonomik bütçeli düğünler anlamına geliyor. 

Trend 2: Düğünlere Çevreci Yaklaşım


Yaşadığımız modern dünyada hepimiz artık kişisel ayak izimizin öneminin daha çok bilincinde olmalıyız. Sınırlı kaynaklar sürdürülebilirlik konusunu her alanda olduğu gibi düğünlerde de öne çıkarmaya başladı. Peki çevre dostu bir düğün nedir ve nasıl planlanır? Çevreci düğünleri, düğün davetiyelerinden nikah şekerine, gelinliğin geri dönüşüme dahil olmasından düğün mekanında kullanılan malzemelerin plastik yerine doğa dostu malzemelerden seçilmesine kadar aslında çok basit yöntemler ile sağlayabilirsiniz. Davetiyeniz ile eğitime katkıda bulunabilir, nikah şekerinizle sevdikleriniz için birer fidan bağışlayabilirsiniz. Rafa kaldırdığınız gelinlik ve damatlığınızla bir çiftin daha mutluluğuna katkı sağlayabilirsiniz.

Trend 3: Düğünler Artık Canlı Yayında


2021 düğün trendleri, büyük gününüze sevdiklerinizi dahil etme şeklinize de farklılıklar getiriyor. Teknolojinin de gelişmesiyle birlikte bu özel güne katılamayan konuklarınız için canlı yayın en ideal yöntem. Sosyal medya üzerinden yapacağınız canlı yayınla, büyük gününüzün atmosferini tüm yakınlarınızla paylaşabilirsiniz. Dronlar da mekanınızın güzelliğini ve düğün gününüzün bütün detaylarını gösterebilmeniz için sizlere  yardımcı olacaktır.

Trend 4: Bekarlığa veda partileri ve kına gecelerinin yeni adresi kiralık evler


Düğün öncesinin en önemli etkinliklerinden olan bekarlığa veda partileri ve kına geceleri, eğlence mekanları yerine evlerde yapılacak. Bu özel günü sevdikleriyle daha korunaklı ortamda, yaratıcı ve samimi geçirmek isteyen çiftler ev kiralama yöntemiyle konuklarını ağırlayabilecek.

Trend 5: Düğünlerde korona önlemleri sürecek


2020 yılında koronavirüs nedeniyle hayatımıza giren bir çok önlem düğün organizasyonlarında da zorunlu olarak uygulanmaya başlamıştı. Bu tedbirlerin 2021 yılında da devam etmesi bekleniyor. Düğüne katılan tüm davetlilerin organizasyon boyunca maskeli olması artık yasal bir zorunluluk. Virüsün bulaşma riskini azaltmak amacıyla, düğün törenlerinde takı merasimi yapılmıyor, takı sandık usulü gerçekleştiriliyor. Düğünlerde davetlileri karşılama, uğurlama, tokalaşma ya da kucaklaşma yapılmıyor, oturma planları ise sosyal mesafe kurallarına uygun biçimde düzenleniyor. Düğün mekanlarının girişlerinde ve ortak alanlarında dezenfektan, her masada en az %70 alkol içeren kolonya ve maske ve eldivenler için atık kutusu şartı var.