• Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı

Dil: english german arabic turkish    

   
Evlilik Modasının En Güncel Haber Portalı
  Avrupa'nın önde gelen markası 'SİMA COUTURE' 5. Mağazası'yla İstanbul'da

Avrupa'nın önde gelen markası 'SİMA COUTURE' 5. Mağazası'yla İstanbul'da

  • 09 Haziran 2021 Çarşamba 18:43

Dünyanın moda başkentlerinde 'Doğu ve Batı' kimliğine sahip maksimalist gelinlere özel tasarımlar hazırlayan Sima Couture, emsalsiz kültür mirası Kapadokya’nın büyüleyici vadilerinin milyonlarca yıllık tarihini gelinin ihtişamıyla bir araya getirdi. Avrupa’nın önde gelen modaevlerinden Sima Couture’un tasarımlarıyla gerçekleşen kapak çekimlerinde, Türkiye’nin çok yakında tüm dünyada gösterime girecek tanıtım filminin de yüzü olan Ukraynalı model Inna Koliada modellik yaptı. Koleksiyon çekimiyle Türkiye’nin tanıtımına da katkıda bulunmayı hedefleyen Sima Couture, koleksiyon çekimlerine Kapadokya’nın ardından Mardin’de devam edecek.

Bundan 10 yıl önce Almanya’da kurduğu Sima Couture’ü Avrupa’nın moda başkentlerine taşıyan Silva Erkoç, 5. Mağazası’nı İstanbul’da açıyor. Her zevke hitab eden özgün tasarımlarıyla evlilik heyecanı yaşayan gelinlerin önde gelen tercihi olan Silva Erkoç ile Sima Couture’ün  Düsseldorf’ta başlayıp Paris’ten İstanbul’a uzanan hikayesini, Gelin Dergisi kapağı için özel olarak hazırlanana Cappadocia Koleksiyonu'nu ve gelecek hedeflerini konuştuk. Silva Erkoç'un bir diğer hedefi de moda çekimlerini Türkiye'nin doğa ve tarihi güzellikleriyle öne çıkan cazibe merkezlerinde sürdürerek Türkiye'nin gönüllü turizm elçisi olmak. Markanızın kuruluş hikayesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sima Couture mesleki olarak benim çocukluk hayalimdi, tasarımcı olmak istiyordum. Sonra kendimi bir bankada çalışırken buldum, 12 yıl bankacılık yaptım. Bu da şundan kaynaklanıyor; Almanya’da moda sektörü ve tasarım alanında çok fazla iş imkanı olmadığı için aslında mantığıma dayanarak bir meslek seçmek durumunda kaldım. Bankacılık yaptım ama hiç mutlu olamadım, arayışım devam ediyordu ‘beni daha mutlu edecek ruhuma uygun alan neresi, hayatımı nasıl yönlendirsem?’ noktasında çocukluk hayalimin peşinden gittim ve tasarımcı oldum. Geldiğimiz son noktada Avrupa’nın iki farklı ülkesinde, Almanya ve Fransa’da toplam 4 şubemiz var. Üçüncü ülke olan Türkiye’de 5. Mağazamızı açıyoruz. Aynı zamanda ürünlerimiz dünyanın 38 satış noktasında toplam 12 ülkede Sima Couture markasıyla satılıyor. 


Hangi ülkeler modellerinizin üretiminde aktif yer alıyor?  

Şu anda modellerimizin çoğunu özellikle Türkiye’de yıllardır birlikte çalıştığımız firmalar tasarlıyor. Mağazalarımızda satışta olan modellerimizin %80’ini kendi bünyemizde hazırlıyoruz,  %20’sini de yurtdışında ünlü markaların koleksiyonlarından oluşuyor. 


Müşteri portföyünüzden ve koleksiyonda yer alan gelinlik modellerinden bahseder misiniz?

Ürün yelpazemiz geniş olduğu için müşteri kitlemiz de oldukça geniş, sadece belirli ülkelerin belirli kültürlerinden gelen insanlara değil aslında dünya trendlerinde özgün modeller üretiyoruz. Bu nedenle her tarza ve stile hitab edecek ürün gamına sahibiz. Almanya’da ağırlık Türkiye kökenli gelinlerimiz ve Tunus, Cezayir, Lübnan gibi ülkelerden müşterilerimiz de çok fazla. Fransa’da Paris’te bulunan mağazamızda ise yine bu ülkelerin önde gelen ailelerinin gelin adaylarını ağırlıyoruz. En özel günlerinde bizim tasarımlarımızı giymek isteyen gelin adayları ülkelerinden kalkıp özellikle Paris mağazamıza geliyorlar. Hayalini kurdukları kişiye özel tasarımı birlikte oluşturuyoruz. Doğu ya da Batı’dan fark etmiyor Gelin adayları evlilik hayali kurmaya başladıkları yaştan itibaren bizi takip etmeye başlıyorlar ve özellikle Paris mağazamızı düğün günü alışverişlerinde tercih ediyorlar. Benzer stildeki ürünlerimizi bundan böyle yine bir moda kenti olan İstanbul’a taşıyor ve özellikle Körfez ülkelerinde yaşayanların sıklıkla ziyaret ettiği Nişantaşı’ndaki mağazamızda da ağırlamaya başlayacağız.  


Fiyat aralığınız nedir?

Koleksiyonlarımızda hem houte couture hem de hazır gelinlik modellerimiz yer alıyor. Farklı stillere hitap eden zengin model yelpazemizde fiyat aralığımız 10 bin TL ile 60 bin TL arasından değişiyor.  

Türkiye’ye yatırım yapma fikri nasıl doğdu?

Aslında talep dünyanın farklı ülkelerinden bizi takip eden gelin adaylarından geldi diyebiliriz. ‘İstanbul’da bir mağazanız olacak mı?’ sorusuyla sıklıkla karşılaşıyorduk. Bugün 5. Mağazamızı Nişantaşı’nda açıyoruz ve artık Sima Couture olarak Türkiye’de yaşayan gelin adaylarının da özel günlerinde yanlarında olacağız. 10 yıldır Türkiye’de Selvi Akdeniz ile yürüttüğümüz işbirliğini bugün Sima Couture çatısı altında Nişantaşı’ndaki mağazamızla yeni bir noktaya taşıyoruz. 


2020 yılı pandemi nedeniyle dünyada ve ülkemizde tüm sektörlerde olduğu gibi gelinlik  sektörünün de daralmasına neden oldu. Siz bu dönemi nasıl geçiriyorsunuz?

Pandemi döneminden biz de herkes kadar etkilendik. Dünya bir dönem gerçekten durdu. Ancak şimdi yepyeni bir süreç başlıyor. Yaz döneminde organizasyonların da başlamasıyla ciddi bir ivme kazanacaktır. Bu dönemde organizasyonlarını planlarken gelinlik modeline karar veren gelin adayları bizleri önceden arayarak siparişlerini verdi. Biz de bu sayede organizasyonların başladığı döneme çok iyi hazırlanarak geldik. 


2020 yılında da pek çok çift düğünlerini 2021 yılına ertelemişti. Sizce bu durum gelinlik sektörüne nasıl yansır? Beklentileriniz neler?

Son birbuçuk yılın düğünleri ertelendiği için ciddi bir talep artışı oldu. Evlenecek çiftler artık açılmayla beraber düğün hazırlığına başladılar. Biz bu yoğunluğu önceden ön gördüğümüzden  pandemi içinde iki tane ayrı ekstra koleksiyon hazırladık. 

Yaz sezonunda hangi modeller öne çıkıyor? Tasarımcılarınız gelinlik koleksiyonunda bu yıl nelerden ilham aldı?

Biz bu dönemde iki farklı koleksiyon çalıştık. Öne çıkan tasarımlarımızda bizim çizgimize özgü olan ışıltılı, kabarık, bol işlemeli, gelinlikler var. Bir de daha sade ancak yine ihtişamlı görünen pandemi gelinlerine uygun özel bir koleksiyon hazırladık.


10. Kapadokya’da çektiğiniz koleksiyonun öne çıkan özelliklerinden söz eder misiniz?

Kapadokya dünyada emsali görülmemiş bir estetiğe ve gizeme sahip. Gerçek bir kültür mirası ve eşi benzeri bulunmayan bir tasarım harikası. Sima Couture çizgisinde ihtişam, dikkat çekicilik ve ilgi odağı olmayı seven gelinler her zaman ön plandadır. Ve kapak çekiminize özel hazırladığımız koleksiyonda Kapadokya’nın büyüleyici atmosferinden ilhamla sofistike ve zamansız tasarımlar hazırladık.  

Önümüzdeki dönem Sima Couture olarak hedefleriniz neler? Türkiye’de ya da farklı ülkelerde yeni mağazalar açmayı düşünüyor musunuz?

Önceliğimiz Nişantaşı’ndaki mağazamızın çizgisini oturtmak. Biz işimizi aşkla yapıyoruz. Sürekli kendimizi geliştirmeye ve yenilemeye odaklıyız. Hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz, bulunmak istediğimiz noktalara geldik. Şimdilerde toptan satış ağımızı biraz daha büyütmeyi hedefliyoruz. Pandemi nedeniyle gerçekleşemeyen fuarlar oldu ancak yavaş yavaş normalleşmeyle birlikte fuar eski takvimi de başlayacak gibi görünüyor. Hedefimiz Milano, Barselona, Paris Moda Haftası, Chicago Fuarlar’ında hazırladığımız gelinlik koleksiyonlarını dünya gelinleriyle buluşturmak.  


SİMA COUTURE 'CAPPADOCIA' KOLEKSİYONU
Kapadokya’nın büyüleyici vadilerinin atmosferinde gerçekleşen Sima Couture kapak çekimleri; doğa harikası peri bacaları, ve binlerce yıllık efsanelerin gizeminde sizi mistik bir yolculuğa çıkaracak. Güzel atlar diyarından objektifimize yansıyan muhteşem karelerle keyifli bir moda yolculuğu sizi bekliyor.
Fotoğraf: Ferda Demir
Model: Inna Koliada- Anastasia Kruhliak Saç tasarım: Başak Sülya Makeup artist: Cüneyt Seven Backstage video: Kuzey Photographer - Kapadokya Saç aksesuar: Rheya.co Ayakkabı: Divan Kundura Çekim boyunca bize muhteşem bir ev sahipliği yapan ve samimi işletme anlayışıyla kalbimizi fetheden bölgenin en güzel oteli Dreams Cave Hotel ekibine ve otel sahibi Rıfat Sevdik ve Eser Sevdik'e çok teşekkür ederiz.